Hármas testvértelepülési szerződés köttetett tegnap Mezőteremen. A Nagykároly melletti község, a magyarországi Pusztafalu, valamint a kárpátaljai Tiszaújlak polgármesterei szerződtek.
A közösség érdekét szolgáló, határokon átívelő pályázati lehetőségek kiaknázása céljával köttetett meg az a testvértelepülési szerződés, amelyet Mezőterem elöljárója írt alá a magyarországi Pusztafalu és a kárpátaljai Tiszaújlak polgármestereivel.
Egy endrédi látogatás során találkoztak először a magyar és a kárpátaljai féllel a mezőteremiek, s ott merült fel az együttműködés lehetőségének gondolata, nyilatkozta lapunknak Tar Miklós, a házigazda Mezőterem polgármestere. „A közös pályázati lehetőségek mind a három település fejlődése és előrelépése szempontjából kihagyhatatlanok. A különböző pályázatok kiírói is jó szemmel nézik, ha a pályázó partnerönkormányzatok között olyan is van, amely nem európai uniós tagországból érkezik — esetünkben az ukrán fél —, viszont van egy nagyon fontos közös kapcsolódási pontunk: a magyar nyelv és a történelem összeköt minket”— mondta a polgármester.
Az ünnepélyes esemény népes közönség előtt zajlott tegnap. Házigazdaként Tar Miklós köszöntötte a jelenlévőket, majd Pusztafalu polgármestere, Takács Viktor, utána pedig Tiszakeresztúr elöljárója, Dobsa István szólt a jelenlévőkhöz. (A tiszakeresztúri elöljáró azért érkezett, mert a magyar fél, Pusztafalu testvértelepülési szerződést kötött Tiszakeresztúrral, s erre az eseményre is itt kerítettek sort.) „Nagy megtiszteltetés, hogy itt lehetünk, köszönjük ezt a polgármester úrnak. Hiszem azt, hogy együtt tudjuk megőrizni hagyományainkat, kultúránkat, egyházunkat és a legfontosabbat: magyarságunkat” —mondta a pusztafalui polgármester. „Történelmi időket élünk, s ebben az időszakban próbálunk nemzetet egyesíteni országhatárokat átlépve, és tesszük ezt akkor, amikor recsegnek-ropognak a nemzetközi politika tektonikus lemezei. Hiszen a tőlünk nyugatabbra lévő jóléti társadalmak nem tartják fontosnak ezeket a lépéseket, és mi pont az ellenkezőjét tesszük, és hisszük, hogy nekünk van igazunk.
Mi, ennek a négy településnek a képviselői három különböző országból érkeztünk. S mégis van pár olyan érv, ami megkérdőjelezhetetlenné teszi az összefogás jogosultságát: egy nyelvet beszélünk, egy történelmi múlttal rendelkezünk és esténként egy nyelven, ugyanazon istenhez imádkozunk. Ezek kapcsolnak minket össze elszakíthatatlanul” — mondta a Kárpátaljáról érkezett küldöttség nevében Dobsa István polgármester.
A beszédeket követően a szerződések aláírása következett: Tar Miklós, Takács Viktor és a kárpátaljai Tiszaújlak polgármestere, Kovács István látták el kézjegyükkel azokat a szerződéseket, amelyek szorosabbra fűzik az általuk irányított községek jövőjét, amit a közös történelmi múlt alapjaira építenek